Parafia Rzymskokatolicka św. Pawła Apostoła w Zabrzu - Pawłowie

Ks. Józef Krakowski

Ks. Józef Krakowski

proboszcz parafii od roku  2002 

Urodził się 29 listopada 1957 r. jako drugie z trojga dzieci Emy i Maksymiliana. W latach 1964 - 1972 uczęszczał do 8-letniej Szkoły Podstawowej Nr 15 w Chropaczowie. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w Liceum Zawodowym w Świętochłowicach w klasie o specjalności mechanik budowy i maszyn przemysłowych. Po zdanej maturze (1977 r.) przez rok pracuje w Pracowni Budowy i Naprawy Instrumentów Klawiszowych w Ustroniu. W 1978 r. podążył za swym powołaniem i wstąpił do Seminarium Śląskiego w Krakowie, gdzie do 1984 r. studiuje teologię i formuje się. Jako diakon odbył roczny staż w parafii w Ustroniu - Lipowcu. 19 kwietnia 1984 r. przyjął z rąk Ks. Biskupa Herberta Bednorza święcenia prezbiteratu. Uroczystość odbyła się w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla. Pierwszą parafią w której pełnił obowiązki wikariusza była parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie (od 20 maja 1984 r.). Następnie, 17 sierpnia tego samego roku, przeniesiony został do parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Gierałtowicach. Kolejnymi parafiami, w których pełnił posługę duszpasterską są: parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Brynowie (od 6 kwietnia 1987 r.) oraz parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju (od 29 sierpnia 1992 r.). Rok później, 24 lipca 1993 r., został mianowany przez Ks. Arcybiskupa Damiana Zimonia zastępcą dyrektora Księgarni św. Jacka i Ars Catholica w Katowicach, by od 1 lipca 1998 r. pełnić funkcję dyrektora firmy. 6 maja 2002 ks. Józef Krakowski został ustanowiony proboszczem parafii św. Pawła Apostoła w Pawłowie i odtąd służy Bogu i pawłowskiej wspólnocie.

22 lata posługi księdza Józefa Krakowskiego w parafii św. Pawła Apostoła w Pawłowie

14 lipca w naszym kościele parafialnym przeżywaliśmy Mszę św., która była dziękczynieniem za 22 lata posługi kapłańskiej w naszej parafii Księdza Proboszcza Józefa Krakowskiego. Jednocześnie była oficjalnym pożegnaniem z parafianami. Dlatego chcemy krótko przybliżyć historię życia i dzieło, które na trwale wpisało się w dzieje pawłowskiej parafii.

Ksiądz Józef Krakowski urodził się 29 listopada 1957 r. jako drugie z trojga dzieci Emy i Maksymiliana. W 1978 r. wstąpił do Seminarium Śląskiego w Krakowie. Jako diakon odbył roczny staż w parafii w Ustroniu - Lipowcu. 19 kwietnia 1984 r. przyjął z rąk Księdza Biskupa Herberta Bednorza święcenia prezbiteratu. Uroczystość odbyła się w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla. Pierwszą parafią, w której pełnił obowiązki wikariusza była parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie. Po niej były kolejne. W 1993 r. został mianowany przez Księdza Arcybiskupa dra Damiana Zimonia zastępcą dyrektora, a 5 lat później dyrektorem Księgarni św. Jacka i Ars Catholica w Katowicach. 6 maja 2002 ks. Józef Krakowski został ustanowiony proboszczem parafii św. Pawła Apostoła w Pawłowie i odtąd w naszej parafii służył Bogu i ludziom. Po przeprowadzeniu się do Pawłowa niestrudzenie, z ogromną mądrością i pokorą rozpoczął stojące przed nim ważne zadania: praca na rozwojem duchowości powierzonych mu ludzi i remont kościoła.

Chcemy podziękować Księdzu Józefowi za dzieło 22 lat pięknej, ale i niełatwej pracy w pawłowskiej parafii oraz przyjrzeć się temu, co udało się zrealizować. Podstawowym spoiwem każdej parafii jest szeroko rozumiane życie duchowe, wyrażające się we wspólnie przeżywanych nabożeństwach liturgicznych. Dziękujemy za szczególną dbałość o ich bogatą oprawę oraz zaangażowanie w nie tak szerokiej grupy parafian. Msze Święte, Nabożeństwa, celebrowanie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych wraz z Triduum Paschalnym były dla ogromnej grupy parafian najważniejszymi przeżyciami duchowymi w ciągu roku. Podobnie jak udział w corocznych rekolekcjach, pielgrzymkach do Częstochowy, Misjach Świętych, Nabożeństwach "Fatimskich” z procesją z figurą Matki Boskiej Fatimskiej, którą sprowadzono z Portugalii.

Szczególnym czasem dla Nas były uroczystości związane z "Rokiem św. Pawła”, szczególnie jego zakończenie z udziałem Księdza Arcybiskupa dra Damiana Zimonia i koncertem Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" z programem Santo Subito oraz wiele innych ważnych wydarzeń uświetnianych występami naszej pawłowskiej scholi, orkiestr dętych, chórów, z „Lutnią” na czele, czy zespołów muzycznych.

Dziękujemy również za stała pracę duszpasterską wśród dzieci i młodzieży, przygotowywanie do przyjęcia Sakramentów Świętych: Komunii i Bierzmowania. Jesteśmy wdzięczni za wspieranie działalności różnorodnych grup parafialnych. Cieszymy się, że reaktywowane zostało "Bractwo Żywego Różańca", że działa Rada Duszpasterska, Parafialna Grupa Caritas, Schola, Ministranci i Szafarze.

Czas pobytu Księdza w naszej parafii cechował się w sposób szczególny wzmożonymi inwestycjami. Największe dotyczyły budynku świątyni. Zmienił się jej wygląd zewnętrzny oraz wystrój wnętrza. Poczyniono też wiele inwestycji na probostwie, w kancelarii oraz na cmentarzu.

Po gruntownym remoncie budynku kościoła z zewnątrz oraz wykonaniu prac wokół niego, po założeniu ogrzewania podłogowego, nowej instalacji elektrycznej, nagłośnieniowej oraz nowego oświetlenia kościoła odnowione zostało jego wnętrze. Wykonano nowe ołtarze; ołtarz główny z Tabernakulum i figurą św. Pawła Apostoła, z malowidłami czterech Ewangelistów, Aniołów, symbolami Eucharystycznymi, ołtarz soborowy z czterema obrazami: ostatnia wieczerza, cud w Kanie Galilejskiej, rozmnożenie chleba, spotkanie Jezusa z uczniami idącymi do Emaus.

Nowy blask zyskała kaplica boczna – przygotowany został ołtarz dla zabytkowej figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem z wkomponowanymi elementami starego wystroju kościoła - drewniany "baldachim" i 4 figury Aniołów. Ważnymi miejscami w kościele stały się: boczny ołtarz Miłosierdzia Bożego z dwoma nowymi obrazami: św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II oraz ołtarz dla odnowionego obrazu Matki Częstochowskiej. W prezbiterium zawieszono dwa obrazy olejne: nawrócenie św. Pawła i kamienowanie św. Szczepana. Odnowione zostały drewniane figury z pierwszego wystroju kościoła: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi, św. Piotra, św. Jana, św. Krzysztofa, św. Floriana, św. Katarzyny i św. Barbary, św. św. Franciszka i Antoniego, św. Alojzego i św. Urbana, św. Anny z Maryją, Pieta, 2 drewniane płaskorzeźby: objawienia się Maryi dzieciom w Fatimie i św. Judy Tadeusza. Cennym dziełem jest również 14 obrazów Drogi Krzyżowej. Nad bocznymi drzwiami umieszczono olejny obraz "Boże Narodzenie". Twórcą obrazów i współautorem wystroju wnętrza był prof. Antoni Cygan.

Można byłoby wymieniać w nieskończoność zakres przeprowadzonych prac. Dzięki zaangażowaniu Księdza Proboszcza nasz kościół stał się miejscem jeszcze piękniejszym i bardziej przyjaznym dla wszystkich parafian, jego obecny wygląd będzie jeszcze długo napawać nas dumą. Dziękujemy…, zapewniamy o pamięci i modlitwie.

źródło: Informator Parafialny nr 30 (1115) 2024.


Ta strona używa ciasteczek (cookies), korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich stosowanie. Więcej informacji na ten temat. Rozumiem i zgadzam się.