UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Smaller Default Larger

 

pielgrzymi_guziel_2 Do ­tradycji parafialnej należą coroczne piesz­e ­pielgrzymki do Matki Boskiej Częstochowskiej. Od roku 1959 prowadzony jest r­ejes­tr uczestników tych pielgrzymek. Pierwszy spis z roku 1959 przechowy­wany był w s­pecjalnej butelce zakopywanej pod krzyżem w miejscowości Wygoda, na ostatnim od­poczynku przed dojściem na Jasną Górę. Do dziś nie wiadomo, kto z uczestników tej pielgrzymki zapoczątkował spisywanie osób pielgrzymujących. Uczestnikami t­amtej, w 1959 r., pielgrzymki byli: Klara Król, Anna Matula, Helena Donat, Teresa Borowska, Róża Copik, Klaudia Copik, Barbara Copik, Renata Ledwik, Anna Pieczka, Różą ­Pieronczyk, Jan Donat, Józef Kołodziej, Copik (ojciec).

    W roku 1979 postanowiono założyć kronikę pielgrzymek, by upamiętnić niezapomniane chwile przeżyte wspólnie w wędrownej rodzinie. W ostatnich latach zmienił się charakter pielgrzymki, przeważa dość liczna grupa młodzieży rozmiłowanej w pieśni Maryjnej. Nie tylko młodzież, ale i „seniorzy” podążający już wielokrotnie przed oblicze Królowej Polski, doznają zawsze nowych przeżyć i radości. Liderem pielgrzymowania jest główny organizator, kierownik i przewodnik pan Alfons Guziel, który w tym roku już 39 raz wędrował ku Jasnej­ Górze. Z kroniki można obliczyć, że od roku 1959 w pieszych pielgrzymkach wzięło udział 1629 osób (z przewagą ilościową pań), 14 rowerzystów i ponad 3000 osób przyjezdnych, biorących udział we Mszach św. odprawianych przed Cudownym Obrazem. W tym roku pielgrzymi wyruszyli już po raz 44 (od 1959r.). Tylko w latach 1976-1978 pielgrzymka się nie odbyła. Najliczniejsza pielgrzymka wyruszyła w 1982 r. pod przewodnictwem ks. wikarego Franciszka Baliona i liczyła 130 pielgrzymów i ok. 100 parafian, którzy z ks. proboszczem Henrykiem Macurą i ks. Janem Wicharym przyjechali (głównie koleją) do Częstochowy. Najmniej liczna pielgrzymka odbyła się w 1974 r. Uczestnicz­yło w niej 8 osób: Ewa Lończyk, Jolanta Morgała, Nina Piela, Bronisława Kaiser, Sylwia Porwolik, Rudolf Gnidzia, Stanisław Krus­z i Alfons Guziel. Do tej grupy dojechało 5 osób tj. Łucja Pierończyk, Regina i Sabina Porwolik, Rozalia Tomik, Maria Czaja. W 1980 r. pierwszy raz wydano okolicznościowy znaczek upamiętniający wędrówkę do Matki Bożej.

­

 

pielgrzymi_lata_80_2 Przez wiele lat w różny sposób kształtowała się trasa pielgrzymki. Obecnie pielgrzymi po Mszy św. wyruszają autobusem z Pawłowa do Pie­kar, tu po śniadaniu, pasowaniu na pielgrzyma i modlitwie, już pieszo przez Świerklaniec, Żyglin docierają do noclegu w miejscowości Miotek. Drugiego dnia wyruszają przez Lubszę, Rększowice, Wygodę, Dźbów do ostatniego postoju już w Częstochowie przy kościele św. Barbary. Drugi dzień kończą udziałem w Apelu Jasnogórskim. Trzeci dzień rozpoczyna się o godz. 800 odśpiewaniem Godzinek, potem o godz. 1100 Msza św. przed Cudownym Obrazem i spotkanie z bliskimi. 4 dnia pobudka o godz. 500 po modlitwach i śniadaniu pielgrzymka wyrusza w dwudniowa drogę powrotną; nocleg w Miotku i 5 dnia Żyglin, Świerklaniec, Piekary, Bytom, Godula, Zaborze i ok. godz. 1800 Pawłów - bliscy, Msza św. i znów rok do następnej PIELGRZYMKI. Bo kto przeżył chociaż raz radość tych dni, wraca, bo ... „Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce, gdzie króluje Jej Oblicze na Nim cięte rysy dwie... Czarna Madonno, jak dobrze Twym dzieckiem być...”

 

Piesza pielgrzymka wyrusza ku Jasnogórskiej Czarnej Madonnie każdego roku we wtorek po parafialnym Odpuście – w pierwszych dniach lipca.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

 

pielgrzymi_jg_2004_320x200

 

­­